Zlatý řez aneb buďte jako da Vinci!

Jak udělat správnou kompozici fotky? Pravidlo zlatého řezu je jednoduchý trik. Přitom byl používán mistry výtvarného umění už od nepaměti. I samotná Mona Lisa v sobě skrývá proporce zlatého řezu.

Příklad spirály - Zlatý řez

Zlatý řez je ideální poměr mezi různými délkami. Kompozice zasazená do zlatého řezu působí přirozeně, dodává fotce atmosféru a hloubku. V čem je to tajemství? Délkám mezi jednotlivými objekty se nastaví přibližně poměr 1,618. Proporce ale nemusíme vyčíslit přesně. Při plánování kompozice fotky si stačí zapamatovat pravidlo třetin. Tedy:

Hlavní objekt fotografie situujte do třetin celkové plochy.

Proč? Na rozdíl od počítačů a strojů nemá lidský mozek příliš v lásce přílišnou symetričnost. Naproti tomu estetický dojem ze zlatého řezu je lidskému oku vždy příjemný.

Pravidlo třetin

Něco na tom bude

Téměř mystický závoj obklopující tajemství zlatého řezu ještě více zdůrazňuje to, že jej můžeme vidět v přírodě i v anatomii lidského těla. Zlatý řez lze pozorovat například na ulitách plžů, květech rostlin nebo také ve vírech, tornádech i hvězdných seskupeních.

Zlatý řez v přírodě

Výjimka samozřejmě potvrzuje pravidlo. Mnoho fotografů rádo tuto zásadu porušuje a neobvyklými kompozicemi dosahují dramatických efektů. Nicméně pokud si při focení nejste úplně jistí, dbejte pravidla zlatého řezu a uvidíte, že i bez kurzů focení a drahých fotoaparátů dokážete zázraky.

Máte už nafocené překrásné fotky  a nevíte si rady stím, jak je nejlépe umístit do fotoknihy. Inspitujte se virtuálními fotoknihy zde.VYZKOUŠEJTE ONLINE OBJEDNÁVKY!


Objednávky

Informace o stavu zpracování zakázky hledejte zde:

Online ověření stavu objednávky
Zadání čísla voucheru

 

 Nedaří se odeslat zakázku pomocí AlbumMakeru? Nahrajte soubory zde:

Nahrání souborů


Obálky, masky, rámečky a nápověda

   

Potřebujete pomoc od našeho operátora? Nainstalujte si Teamviewer!
Stáhnout TeamViewer


Novinky
Novinka Fotodiář

Novinka přímo pro Vás a Vaše blízké. Fotodiář dle Vašich přání. Vytvořte originální dárek pro Vaše blízké. Jednoduše vložte fotografie a poznámky, které u sebe bude nosit po celý rok. Kontakty
Emailová adresa: info@mcl.cz Webové stránky: www.fotoknihy-mcl.cz